Andrzej Piszczatowski

 Andrzej Piszczatowski


Aktor z niezliczoną ilością ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych.



Foto: domena publiczna



Andrzej Piszczatowski w czasie trwania stanu wojennego był aktorem konspiracyjnego "Teatru Domowego" w którym zagrał około 500 spektakli w okresie 4 lat.


DEGRENGOLADA – premiera XI 1984 w mieszkaniu Marty i Andrzeja Piszczatowskich na Ursynowie Warszawie. Tekst: Pavel Kohout. Tłumaczenie: Andrzej S. Jagodziński. Reżyseria: Maciej Szary. Aktorzy: Zygmunt Sierakowski, Maria Dłużewska, Maria Robaszkiewicz, Joanna Ładyńska, Piotr Machalica, Marek Frąckowiak, Kazimierz Wysota, Maciej Szary, Andrzej Piszczatowski, Jerzy Gudejko, Bogdan Szczesiak. Spektakli ok. 60, widzów ok. 4 tys. W ostatnich dniach XI 1984 we Wrocławiu w trakcie spektaklu w willi p. Sewery przy ul. Zielonego Dębu (Sępolno) wkroczyli funkcjonariusze SB, zespół został zatrzymany wraz z publicznością (127 widzów!) i właścicielem mieszkania; następnego dnia wszystkich zwolniono.


Polecam:

http://fototeka.fn.org.pl/pl/osoby/info/4125/piszczatowski-andrzej.html

Komentarze

  1. Dziękuję za przedstawianie sylwetki aktora. Wielka szkoda, że jest całkowicie zapomniany a z tego co czytam na blogu bardzo się udział a czasie stanu wojennego. Takie blogi są bardzo potrzebne. Gratulacje dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dla Pana Ministra, że wspierają takie inicjatywy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa. Ja osobiście jestem niezwykle dumna, że zostałam stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziki takim inicjatywom mogę przybliżać sylwetki zapomnianych ludzi kultury, którzy zrobili bardzo dużo dobrego w rozwój nie tylko kultury ale również dla drugiego człowieka i dla Polski.
      Niestety nie każda instytucja to rozumie. Miasto st Warszawa nie przyznało mi już kilkakrotnie stypendium.

      Usuń
  2. Nie znałam tego aktora, a co to za Teatr Domowy? Pierwszy raz słyszę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teatr Domowy to nazwa własna teatru podziemnego, zwanego też teatrem drugiego obiegu, który upowszechnił się po wprowadzeniu w Polsce 13 grudnia 1981 stanu wojennego, w wyniku czego zawieszono działalność teatrów, zaostrzono cenzurę, ograniczono prawa obywatelskie. Więcej informacji w blogu głównym. Zachęcam do lektury.

      Usuń
  3. Zgadzam się też, że takie blogi są bardzo potrzebne. Dziękuję!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest mi niezwykle miło, że mój blog odbierany jest pozytywnie. Dziękuję!

      Usuń
    2. To są bardzo ważne informacje z naszej, polskiej kultury. O naszych artystach. Jak się zachowali w strasznych czasach.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

IGRASZKI Z DIABŁEM

Cafe Bodo