II SCENA

 II SCENA

                      CZĘŚĆ I – WOJNA



                                                 Foto/
Źródło Wikimedia Commons 


Materiały archiwalne z początku II Wojny Światowej. 

Lektor: Niewiele ponad dwadzieścia lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 1 września 1939 hitlerowskie Niemcy dokonały ataku na Polskę. Niedługo potem cały nasz kraj znalazł się pod okupacją. 15 września nowopowołany szef administracji cywilnej, Hans Frank, dostał od Hitlera rozkaz, by Polskę traktować jako obszar wojenny i zdobyczny oraz bez miłosierdzia je wyeksploatować, czyniąc z nich rumowisko pod względem gospodarczym, społecznym, kulturalnym i politycznym.

Ujęcia okupowanej Warszawy i innych miejscowości. Swastyki i służby niemieckie. Lektor kontynuuje: Prędko i ochoczo przystąpiono do realizacji rozkazu. Jednak Polacy, ze swoim hartem ducha i żywą pamięcią okresu stu dwudziestu trzech lat nieobecności na mapach Europy, nie byli skłonni poddać swojej kultury i tożsamości okupantowi.

Archiwalia dokumentujące działalność konspiracyjną Polaków. 

Słowa lektora: Szybko powstał silny ruch oporu, który szybko ewoluował do unikalnego w skali historii światowej zjawiska, jakim było Polskie Państwo Podziemne, wraz z własnym wojskiem, które w końcu przyjęło nazwę Armia Krajowa. Jednak walka o wolność toczyła się na wszelkich możliwych polach. Wobec zakazu jakiejkolwiek działalności edukacyjnej, kulturalnej czy artystycznej, Polacy zaspokajali wyższe potrzeby duchowe za plecami Niemców.

Archiwalia pokazujące Tajne Komplety, konspiracyjne plakaty itp.

Lektor kontynuuje: Ciekawe jest natomiast to, jak w nowej rzeczywistości odnaleźli się artyści, dla których kultura i sztuka była całym życiem. Oto kilka różnych przykładów strategii przetrwania.

PRZEDSTAWIAMY BOHATERÓW

Komentarze

  1. Wojna jest straszna. Dobrze, że już tamte czasy minęły i mam nadzieję, że nigdy nie wrócą. Ale trzeba o nich mówić , przypominać i ostrzegać. Szczególnie młodych ludzi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wojna, stan wojenny czy pandemia? Co gorsze? Sam nie wiem.....

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny blog, który porusza ważne tematy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maria Dłużewska

WIGILIA