VI SCENA

 VI SCENA

CZĘŚĆ II - STAN WOJENNY



                                Foto: domena publiczna


Przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego: Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią.

Archiwalne ujęcia szarych komunistycznych bloków w zimowej aurze. Głos lektora (zachodzący na przemówienie generała): Taki obrazek zobaczyły miliony Polaków rankiem 13 grudnia 1981 roku, oczekując na popularną audycję dla dzieci. Jednak dla wielu tysięcy z nich już poprzednia noc była nieprzespana.

Powrót do przemówienia generała: Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju.

Archiwalia przedstawiające czołgi i oddziały ZOMO na ulicach polskich miast. Komentarz lektora: Wprowadzenie stanu wojennego było odpowiedzią komunistycznej władzy na falę strajków, mających miejsce w całej Polsce po wprowadzeniu w życie postanowień porozumień sierpniowych i utworzenie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”. Dzięki stanowi wojennemu możliwe były represje, w tym internowanie blisko 10 000 opozycjonistów. W efekcie tych działań rozwiązano również najbardziej kulturotwórcze antykomunistyczne inicjatywy: Niezależne Zrzeszenie Studentów, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Związek Polskich Artystów Plastyków, czy Związek Literatów Polskich. Jak łatwo się domyślić, ludzie kultury nawet w stanie wojennym nie zaprzestali swojej działalności. Musieli jedynie opracować nowe jej formy.

Przejście do opowieści o najciekawszych inicjatywach okresu stanu wojennego, jak początki Pomarańczowej Alternatywy.

Komentarze

  1. Dobra inicjatywa.
    Polecam ten blog

    OdpowiedzUsuń
  2. świetnie się czyta, jestem ciekaw dalszych tekstów. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Straszne czasy, mam nadzieję, że nigdy nie powrócą

    OdpowiedzUsuń
  5. Ludzie kultury, którzy mieli odwagę przeciwstawić się władzy ludowej zasługują na pamięć. wilekie uznanie za bloga i za scenariusz

    OdpowiedzUsuń
  6. Stan wojenny czy pandemia? Co gorsze? Sam nie wiem?

    OdpowiedzUsuń
  7. Super blog, który porusza ważne tematy

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maria Dłużewska

WIGILIA